X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Jezioro Śniardwy

Śniardwy to największe jezioro w Polsce o powierzchni 114 km², które leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Śniardwy to największe jezioro w Polsce o powierzchni 114 km², które leży w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Linia brzegowa zbiornika jest bardzo dobrze rozwinięta a rzeźba dna urozmaicona licznymi głęboczkami i górkami podwodnymi. Na Śniardwach leży 5 wysp.

Jezioro najpiękniej wygląda o świcie, gdy jeszcze nad wodą unosi się lekka mgła. Często nie widać wtedy brzegu i można odnieść wrażenie bezmiaru wód. Na jeziorze Śniardwy znajduje się 8 wysp oraz liczne zatoki. Najbardziej znana wyspa to Czarci Ostrów i oddzielona od niej wąskim przesmykiem Pajęcza Wyspa. Czarcia porośnięta jest lasem mieszanym i ma kilka dogodnych podejść. Zbudowana jest z gliny, piasków, żwiru i głazów granitowych. Wznosi się ona 12 m ponad wodami jeziora i zwykle ktoś na niej biwakuje, pokonując szlak między Piszem a Mikołajkami

Jednym z najpiękniejszych miejsc jest wyspa Kaczor, leżąca między Śniardwami a jeziorem Seksty. Duża, owalna, porośnięta młodymi sosnami i brzeziną, jest doskonałym punktem do odpoczynku na trasie między Warszawą a Wielkimi Jeziorami. Nie ma możliwości dojechania tu samochodem, gdyż z lądem łączy wyspę jedynie długa i wąska kładka z bali. Na wyspie panuje cisza i spokój, stwarzające idealne warunki dla przebywających tam stale rybaków.

Z jeziorem Śniardwy związana jest piękna legenda głosząca, że w sobótkową noc z otchłani Śniardw wytaczał się granitowy głaz rozsypujący się na brzegu na drobne kawałki. Z jego wnętrza wychodziła urocza dziewczyna i znikała w gąszczu mazurskiego lasu, zachwycała się jego urodą, rozmawiała ze zwierzętami. Mocą zaklęcia powracała o północy z kwiatem paproci nad brzeg jeziora. Wtedy kamień znów zamykał ją pogrążał się we wzburzonych falach Śniardw. Dziewczyna była córką rybaka, którą pruski bóg wód, Perkunos, uwięził w kamiennej skorupie gdyż nie chciała zostać jego żoną. Wieść głosi, że zaklęcie przestanie działać gdy młodzieniec o północy w noc świętojańską, podczas łoskotu piorunów zerwie kwiat paproci i złoży u stóp dziewczyny.