X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Mazury - opis regionu

Mazury są regionem etnograficznym położonym w północno - wschodniej części Polski. Obszar ten został zasiedlony w XIV-XVII w. przez osadników z Mazowsza. 

Mazury są regionem etnograficznym położonym w północno - wschodniej części Polski. Obszar ten został zasiedlony w XIV-XVII w. przez osadników z Mazowsza. Mazury są częścią pojezierza Mazurskiego, które charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu z licznymi jeziorami polodowcowymi. Potocznie    używa się nazwy Kraina Tysiąca Jezior, która doskonale odzwierciedla charakter regionu.

Mazury posiadają najbogatszą sieć wodną spośród wszystkich regionów Polski. Głównym symbolem "mazurskości" jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich,licząca ok. 1700 km2, której ponad 15% powierzchni obejmują przestrzenie wodne (skupiające 1/4 zasobu wód jeziornych Polski). Jezior jest tu ok. 4 tysięcy. Największe z nich to Śniardwy (113,8 km2) i Mamry (104,5 km2). Dużą popularnością cieszy się również szlak Wielkich Jezior Mazurskich (88 km).

Mazury są rajem dla żeglarzy i kajakarzy, a także miłośników ciszy i spacerów po lesie. Rejon porasta puszcza Piska, pokryta siecią szlaków pieszych, rowerowych i konnych. W okolicy można zwiedzić wiele gotyckich zamków i kościołów, które zostały wzniesione przez władających niegdyś tymi ziemiami Krzyżaków.

Mazury są bardzo popularnym wśród Polaków miejscem na wakacyjne wyjazdy. Posiadają bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową, gastronomiczną i wodniacką. Obejmują swoim zasięgiem terytorialnym takie miasta jak Nidzica, Szczytno, Wielbark, Pasym, Mrągowo, Pisz, Mikołajki, Węgorzewo, Kętrzyn, Olsztynek i Ostróda.